szablon-nesca

Temat: Meksyk cz 2

Merida ma w sobie specjalny urok, który wyróżnia to miasto wśród innych miast meksykańskich, zarówno nowoczesnych, jak i tych o długiej historii, z charakterystyczną architekturą kolonialną. Chociaż otoczone gęstą, wilgotną dżunglą jukalańską, miasto ma w sobie specyficzny południowy wdzięk i lekkość dzięki czystym ulicom i bielonym domom. Z powodu tych domów właśnie nazywano kiedyś Meridę "Białym Miastem".

Założył je w 1542 r. na północnym krańcu półwyspu jeden z kapitanów Cortesa, Don Francisco de Montejo. Miasto położone jest na równinie o wapiennym, gąbczastym podłożu, idealnym do uprawy rośliny heneauen. Plantacje tej rośliny zapewniły Meridzie rozwój i dostatek. Przy wytwarzaniu sznurów i lin można dzisiaj zastępować włókna sizalowe włóknami syntetycznymi. Mimo to uprawa i przeróbka heneąuen pozostaje główną dziedziną przemysłu tych okolic. Włókien używa się do wyrobu hamaków, butów, koszyków, mat stołowych, a także szpagatu i chodników..

Dzisiejsza metropolia z 550 tysiącami mieszkańców wybudowana została na ruinach starożytnego miasta Majów, Tihó.
Ludność miasta, jej język i ubiór, wykazują bezpośredni związek ze starożytnymi Majami. Tutejsze kobiety indiańskie nadal noszą huipil, śnieżnobiałą koszulę do kolan, zdobioną haftem na dole i przy szyi, a mężczyźni często ubierają się wguayabera, własnoręcznie szytą koszulę-kurtkę z krótkimi rękawami i pionowymi zakładkami, wypuszczaną na spodnie.

Majowie to przyjaźni, mili, uczciwi ludzie, dumni ze swej przeszłości, której ślady widoczne są wokół w pobliskich ruinach starożytnych miast Chichen Itza, Uxmal, Dzibiltchaltun, Labna i w innych miejscach.

Jak większość miast meksykańskich, Merida również miała w swej historii burzliwe chwile. W roku 1542 broniący miasta Hiszpanie odparli atak dziesiątków tysięcy Majów, którzy oblegali świeżo powstałą osadę kolonistów. Pobitych Majów traktowano odtąd jak niewolników do czasu, gdy w 1930 r. parlament meksykański zwrócił Indianom część ziemi należącej niegdyś do ich przodków.
W 1840 r., podczas tak zwanej wojny kast, uzbrojeni z powodu konfliktu meksykańsko-amerykańskiego Majowie wystąpili przeciwko swoim gnębicielom. Krwawe starcia trwały aż do 1855 r., kiedy to Kreole zmusili Indian do wycofania się na południe Jukatanu, na dzisiejsze obszary Quintana Roo i do Betize.
Źródło: ruszamywswiat.fora.pl/a/a,157.html